חדר השינה

הפינה הפרטית שהיא רק שלכם

מקום מפלט להתרגעות, למנוחה ולטעינה באנרגיות חדשות

חלל אמוציונלי

המבחן הראשון בחדר השינה הוא מבחן הצבע. מהו אותו צבע מועדף שגורם לנו להרגיש נוח ולהיטען באנרגיות. האם אנו משוועים לאווירה שקטה ומרגיעה או לתחושה תוססת בצבעים עזים וחמים.

הצרכים שלנו

האם אנו חשים נוח במיטה נמוכה או גבוהה… האם נרצה ארון קיר מוצנע, חלל אחסון נפרד או אולי אחד הפתוח לאגף השינה. האם נעדיף את פינת העבודה בתוך חדר השינה, האם נתפנק עם חדר רחצה צמוד. האם נרצה להכניס את העולם לחדר שלנו באמצעות טלוויזיה או או שנעדיף להתבודד.

טקסטורות – עניין ואינטימיות

המבחן השלישי הוא מבחן הטקסטורה. שילוב בין מרקמים מנוגדים מגביר עניין מצד אחד ומשרה תחושה נעימה, מזמינה, אינטימית ומפנקת מצד שני.

השינוי טבוע בנו

כאשר מצב הרוח מזמין שינוי, בהחלט מומלץ להחליף אווירה. סט מצעים או כיסוי מיטה חדשים, גב מיטה בריפוד שונה או בסטרוקטורה שיוצאת מהשבלונה המוכרת וגופי תאורה או שטיחים ממסורות אחרות יעשו את העבודה. כך בדיוק מתחולל מהפך.

דוגמאות מהשטח

אווירה ותחושה שונה בכל חדר שינה

וילה בהוד השרון – חדר שינה זה הוא אולם אחד בעל שני אגפים, אגף השינה ואגף חדר הארונות, כאשר החלוקה ביניהם בולטת בשל התקרה המונמכת באגף חדר הארונות, שבה הוסתרו צינורות והמיזוג. בין שני האגפים חוצץ ארון שחור דומיננטי שניצב במרכז החלל ומאפשר מעבר לחדר הארונות משני צדדיו. השימוש באותה סקלת צבעים שקטה ומונוכרומטית של שחור-לבן-קאמל-אוף-וייט עם נגיעות נירוסטה, לא רק מאחד בין שני האגפים של חדרי השינה אלא ממשיך את הקו העיצובי השולט ביתר חלקי הבית, דבר שבא לידי ביטוי גם בבחירת חומרי הגמר. משחקי טקסטורות מעניקים עניין מצד אחד, כאשר השימוש בטקסטילים עם מגע צמרי ופרוותי יוצר אווירה חמימה, מפנקת ואינטימית מצד שני.

חדר עששיות – בדירה זו, הלקוח היה מעוניין בחדר ארונות נפרד מחלל השינה והוא ממוקם במבואה של חדר השינה (לא בתמונה). החדר רוצף ברצפת פרקט בגוון חם-ענברי שמתכתב עם אווירה דרמתית שמתוגברת באביזרים כהים ודומיננטיים: וילונות שחורים, מצעים ושטיחים בצבעי שחור-לבן, שידה וארוניות לילה בצבע ענברי ועששיות והדומים מנירוסטה. עם זאת, אפשר לאבזר את החדר באביזרים בצבעים ובטקסטורות אחרות וליצור אווירה שונה: אווירה חמה וטבעית, אווירה בהירה ושקטה והכל בהתאם לתחושות ולעונות השנה.

חדר צהוב – האחסון בחדר זה הוא בארון קיר עם דלתות הזזה מחופות מראה, פתרון המתאים לחדר לא גדול במיוחד והמסייע ליצור תחושת מרחב. בחדר זה נוצר עניין בשל שימוש בגווני צהוב שמשרים אווירה ויטלית ורעננה, אשר ממותנים על-ידי גוונים אפורים במרקמים שונים במיטה ובריהוט.

חדר שינה כחול – הריצוף והארון הקיר הם בגווני אבק, כשצבעו של הארון בהיר יותר מגוון הריצוף. ליצירת אווירה יוקרתית ותוססת, נבחרו טקסטילים בגווני כחול בכמה דוגמאות: כיסוי מיטה בהדפס פייזלי ("הרמס") וכריות בהדפס גיאומטרי, כאשר הגיוון יוצר עניין ומשלים את נוף הים הנשקף מהחלון.

דירה בנווה צדק – התבקשתי לעצב חלל שינה נזירי ורגוע. המיטה ושולחנות הצד שנבחרו נמוכים כמקובל במסורת מזרח-אסייתית. להשלמת המראה נוסף שטיחון קלוע וסינתטי בגוונים משלימים וליצירת עניין נוספו בחדר כרי נוי פרחוניים ("קנזו") ומנורות לילה כסופות מפלסטיק ("פיליפ סטארק"). הניגוד בין הריהוט (עץ וונגה) והקירות והווילונות הלבנים מדגיש את התפיסה המינימליסטית של העיצוב. חדר ארונות נפרד מחלל השינה (לא בתמונה).