החלל הציבורי

עיצוב של חלל רב תכליתי

תנועה ואיזון – מחברים ומפרידים בין חלקיו השונים של החלל הציבורי.

איזון ומשקלים בחלל

כמו באוניית משא שבה יש לחלק את העומסים באופן שווה, כך בבית מגורים עלינו לתכנן את פיזור הריהוט באופן כזה שלא יישארו אזורים ריקים למעט מעברי התנועה. אין זה נכון להטעין אזור אחד בריהוט לעייפה ולהשאיר אזור נגדי ריק ולכן עלינו להקפיד לשחק בתבונה בלבני המשחק כשאנו מלבישים חלל ולשלב באופן נכון גם בין רהיטים כבדים ורהיטים קלים.

צבע – טריק ליצירת איזון

אפשר לשחק עם הצבע של הרהיטים כמו גם עם הצבע של הטקסטילים וחפצי הבית ליצירת האיזון המתאים. הצבע הבהיר תמיד יעביר אפקט של קלות ואווריריות בעוד שהצבע הכהה מדגיש כובד ומלאות. אפשר לאזן רהיט כהה וכבד באמצעות כריות בהירות או באמצעות רהיטים מתכתיים, שהקרירות וההשתקפות שלהם יוצרים תחושת קלילות ומרחב.

אקלקטיות ורב תרבותיות

אפשר להיצמד לסגנון אחד, אבל יותר מרתק למצוא שילובים מעניינים בין סגנונות שונים של ריהוט, של חפצי בית ושל יצירות אמנות, כך שייווצר מרחב מרתק עם תוכן עשיר, רב-גוני ורב-תרבותי שצופן בחובו מסרים חזותיים רבים ומעניק הנאה וחדווה מהאובייקטים השונים ומפיזורם.

דוגמאות מהשטח

משקל, איזון, חזרתיות, תנועה

דירה במגדל YOO

בגלל שהלקוחות ביקשו למקם מסך LCD בצמוד לקיר, לא נותר אלא למקם את הספה במרכז החלל, אל מול המסך. בגב הספה הוצב שולחן אוכל עגול, כך שנוצרה הצבה מרכזית והתנועה בחדר היא היקפית. זאת להבדיל ממסורת מיושנת שבה העמידו את הריהוט לאורך הקירות והתנועה היתה במרכז החדר. בנוסף, שיטת הצבה זו גרמה לא אחת לכך שנוצר מרחב ריק גדול ולא מטופל במרכז החדר ("אולם ריקודים").

ליד מזנון קליל עם דלתות זכוכית חלבית, הוצבו בפינת האוכל שולחן עץ כהה מסיבי וכיסאות במראה כבד. שולחנות קפה מכרום דמוי-מראה שולבו עם רהיטים בריפוד בד ובריפוד עור. שטיח חברבורות מוסיף עניין ומאזן את הטקסטילים החלקים בחדר והשתקפותו בשולחנות הקפה יוצרת אווירה חושנית ודינמית. כלי בית ואביזרים באדום, כמו מסגרת המראה הדומיננטית, מאחדים את המראה בחדר.

חדר מגורים בווילה בהוד השרון

הצבת הרהיטים בחלל זה אינה נשמעת לנורמות הקיימות. המוקד של החדר הוא שולחן ר' גושני שנוצר במיוחד לחלל. לשולחן גימור בהיר, שיוצר תחושת קלות וכהשלמה לגוון השולחן, נבחרה סקלת צבעים מונוכרומטית של גווני קאמל לריצוף, לשטיח ולריפוד. להוספת עניין, שולבו שני צבעים נוספים: שחור בכרי נוי ובכיסאות-כורסה ונגיעות כסופות בשולחן הקונזול, בהדומי קרמיקה, בחלוקי נחל מאלומיניום ובמגש מכסף טהור המובנה בשולחן הסלון. השימוש במספר צבעים מצומצם והשילוב ההרמוני בין הפריטים, יוצר מראה שהוא בסופו של דבר קלאסי ומאופק ומשרה בחדר תחושת רוגע ושלווה.

דירת גג מרכז תל-אביב

בחלל הציבורי של דירה זו שולבו רהיטים ואביזרים מסגנונות שונים לכדי הרמוניה מסקרנת ואווירה גברית. במרכז החלל ניצבת ספת עור מסיבית בהשראת ספות עתיקות ולצידה ספת מרבץ מודרנית מבד. במבואה ניצב מזנון ניאו-ברוקי ושולחן הקפה ושולחנות הצד קלילים יותר ומשלבים רגלי כרום ולוחות כהים שצורתם העגולה מתכתבת עם האהיל העגול שמעל פינת האוכל ועם כריות הגליל בצידי הספה. שטיח עור פרה פראי מאחד בין הרהיטים עם הקווים הנקיים. בפינת האוכל, שוב שילוב בין סגנונות, כאשר לרגליים עתיקות מגולפות בסגנון רנסנס נוסף לוח שולחן מודרני מסיבי. כסאות פינת האוכל מהדהדים לשולחנות הקפה והצד וגם להן רגלי כרום וריפוד כהה. בחלל מפוזרים אביזרים בסגנונות שונים: קופסאות דמשקאיות, כלי פורצלן של ג'פרי בין מסדרת התופים בחרדל, שחור ולבן וכלי קרמיקה ישראלים משנות ה-60 מתוצרת "בית היוצר".

בחלל שולטים מספר צבעים שמופיעים בפריטים גדולים וקטנים, באופן שיוצר איזון ותנועה, שמושפעים גם משימוש באלמנטים גיאומטריים ספציפיים כמו חזרה על קווים ישרים אנכיים ואופקיים וכן שימוש בעיגולים, שנועדו לרכך ולעדן את התחושה בחלל.